Kurzarbeit - SOS systém zamestnanosti

Autor: Lubomir Zahora | 7.6.2020 o 11:49 | (upravené 7.11.2020 o 21:54) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  85x

Možno je len otázkou času kedy sa na Slovensku aplikuje sociálno-  ekonomická metóda zamestnanosti Kurzarbeit (KA)

Kurzarbeit (KA) je zjednodušene preložené systém práce použiteľný v núdzovom stave. Chcem ostať pracovať, ale nemám dostatok práce, alebo vytvorené podmienky aby som mohol riadne pracovať. Najznámejší je rakúsky a nemecký model prispôsobený aktuálnej situácii v štáte, výrobe, alebo na trhu zamestnanosti. Cieľom je zabrániť prepúšťaniu, podporiť zamestnanosť, flexibilne reagovať na vzniknutú situáciu, zaistiť sociálno- ekonomickú stabilitu zúčastnených strán. Predpokladom zavedenia KA je krízová situácia a externé ekonomické problémy spojené s výpadkom práce od 10-90% (sezóne práce - pokrývači, lesníci a iní, ktorí nemôžu pracovať pre nevhodné počasie), Covid-19 atď. Pracujúci je povinný odbúrať si nadčasy a dovolenkové plus. 

Rakúsky model- 3+3 mesiace (90 dní) ,  Výška pomoci- sa odvíja podľa výšky doterajšej brutto mzdy. Príjem je rozdelený do troch skupín: 1. brutto mzda do 1700 eur mesačne, je vyplatených 90% mzdy 2. do 2685 eur mesačne, 85% 3. do 5370 eur mesačne, 80%, (platí pre rakúsky model)Štát sa podieľa na mzde z KA 75%, zamestnávateľ 25%

Nemecký model KA trvá max. 21 mesiacov. Začína na 60% brutto mzdy a zvyšuje sa na 80%. Rodiny s deťmi dostanú pridané.  

Vypadá to neférovo. Tí ktorí pracujú 11% alebo 89% pracovného času, dostanú na výplatu rovnako, ak pracujú v rovnakej skupine. Preto sa do praxe uvádza Covid-19 model, kde sa tieto rozdiely čiastočne odstránia. Tí, ktorí odpracujú menej ako 11%, alebo viac ako 90% vypadnú zo systému. Príklad: Úradník musí mesačne  odrobiť minimálne 11% z 38 hodín týždenného pracovného času stanoveného v pracovnej zmluve, t. j. asi 3,8 hod. týždenne aby nevypadol z KA.

Výhody: Pre zamestnanca sa pracovný pomer nemení, ani ostatné fixné náležitosti (poistenia, odchodné a iné). Pozitíva: jeho pracovné návyky ostávajú, ani rodina netrpí. Pre zamestnávateľa platí zníženie byrokracie, udržanie zamestnanosti, flexibilita úpravy výroby. Štát neposiela peniaze na úrad práce, alebo nevráža do zahraničných spoločností na podporu zamestnanosti (zvyčajne formou 10-ročného oslobodenia platenia daní), ale peniaze ostanú doma, zamestnanec ich dostane priamo, a tým pádom sa zvyšuje dôvera obyvateľstva ku štátu. V tomto príspevku som nemal dostatok priestoru, aby som mohol komplexné priblížiť túto problematiku. Podklady sú iba informačné a poskytujú stručný náhľad na túto problematiku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

O čom vypovedala Jankovská v kauze Búrka a prečo? (video)

Adam Valček o výpovediach Moniky Jankovskej.

Djokovič odmieta vakcínu. Zariadime sa, uisťuje Vajda

Bude pomáhať pri výchove talentov.


Už ste čítali?