Podvýživa v starobe

Autor: Lubomir Zahora | 11.10.2020 o 1:00 | Karma článku: 3,18 | Prečítané:  231x

  Podvýživa (malnutrícia) u starších dospelých narastá. Na rozdiel od anorexie u mladých dievčat (napr. anorexia mentalis), začína nedobrovoľne a je výrazne spojená zo zhoršením zdravia.

Starecká anorexia zostáva často dlho nespozorovaná, lieči sa až pri výraznej strate hmotnosti, čo je asi 10 % hmotnosti za pol roka, alebo orientačne môžeme porovnať výpočty BMI pred a po vzniku ochorenia. Aj tu platí, že prevencia je efektívnejšia ako náročná liečba chorých. Odhaduje sa že asi 10 % starších ľudí žijúcich v domácnosti, je podvyživených a takmer 60 %  žijúcich v sociálnych zariadeniach trpí nedostatočným príjmom stravy a živín. Platí to aj pre štáty západnej Európy, dokonca tam môže byť situácia ešte horšia. Úbytok hmotnosti by sa nemal vnímať ako príznak staroby.

Chronická podvýživa je ochorenie, kedy osoba dostatočne neprijíma výživné látky ako bielkoviny, vitamíny, minerálie a iné, alebo strava obsahuje nedostatočný počet kalórií. To sa spätne negatívne prejavuje na zhoršení zdravotného stavu, oslabení imunity, kognitívnych funkcií, znížení telesnej aktivity aj kvality života.

Dobrý lekár predvída včas a pýta sa aj na ekonomické pomery v domácnosti (malý príjem vplýva na šetrenie na strave), sociálne pomery (osamote žijúci sú viac ohrození). Stavy po operácii, strata chrupu a zraku, problémy s prehĺtaním a kombinácia viacerých ochorení, túto situáciu zhoršujú.

Indikátorom ochorenia môže byť napríklad voľný odev alebo zubná náhrada, znížený záujem o vonkajšie dianie, svalová únava, kolísanie nálad či existujúca demencia.

Liečba: nutričné prípravky, výživové doplnky s vysokým obsahom energie a bielkovín ako prvá pomoc, viac balastnej, kašovitej stravy rozdeliť na viac chodov cez deň.

Cieľom je regulácia metabolizmu a komplexná úprava interných a externých príčin vzniku ochorenia a tým pádom uzavretie bludného kruhu vyplývajúceho z dlhodobej podvýživy či dokonca hladovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Osmelené

Aj pápež by mohol byť na titulke Vogue

Harry Styles rozpútal debatu o mužoch v šatách.

ČESKÝ ZÁPISNÍK

Keď sa Česko riadi ako firma. Krachujúca

Babiš musí ísť prosiť do Senátu. Piráti mu pokazili predvolebnú hru s daňami.


Už ste čítali?